POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Kwartalnik
3/2001
ISSN 1642-0853

Jak dobrze w Białowieży


Przygotowania do VII Rajdu Podlaskiego "Sprawni inaczej - Powitanie lata", zaplanowanego w Białowieży na l czerwca 2001 roku (Dzień Dziecka - piątek), były bezproblemowe. Stało się tak dzięki Staszkowi Kujawiakowi - wójtowi Białowieży (a przede wszystkim wieloletniemu członkowi PTTK) i jego wielkiemu doświadczeniu organizacyjnemu.

Nasi klubowicze (13 wózkowiczów) z Klubu "Sprawni inaczej" przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białowieży wraz z rodzeństwem, rodzicami, przyjaciółmi i wolontariuszami, tym razem podróżowali jednym dostosowanym autokarem. Podróż na trasie Białystok - Białowieża minęła szybko. I już w rezerwacie żubrów mogliśmy bezpośrednio dotknąć świata przyrody. Ciesząc się ze słonecznej pogody, podziwialiśmy wspaniałe, białowieskie drzewa. Nie bez lęku zbliżyliśmy się do ogrodzenia, za którym maszerował wilk Kazań i jego brat. W głębi dostrzec można było wspaniałe jelenie rogi, a w dużej zagrodzie przechadzało się dostojnie stado żubrów. Naszą uwagę zwróciło małe, czterodniowe żubrzątko oraz bardzo ciekawa, przewodnicka opowieść wójta Białowieży.


Uroczysko "Jagiellońskie" - kiełbaski smakują wybornie!

Podekscytowani wracaliśmy do naszego autokaru, którym dojechaliśmy do Ośrodka Wiedzy Przyrodniczej (tzw. "Jagiellońskie"). Ognisko już płonęło i wkrótce rozszedł się zapach pieczonych kiełbasek, który przypadł nam do gustu. Było to urokliwe miejsce, gdzie świetnie odprężyliśmy się po podróży, a przed naszym tradycyjnym wyścigiem. Warto tu wrócić! Trzeba tu dodać, że od początku imprezy towarzyszyli nam dziennikarze z białostockiego oddziału TVP SA (z magazynu "Do szczęścia inaczej"), a także z gazety "Kurier Poranny" i Radia Jard".

Ponownie wsiadamy do autokaru, by poznać okolice Białowieży, a także zameldować się na starcie wyścigu. Wszyscy (a zwłaszcza wolontariusze) koncentrowali się... i ruszamy! Tempo wyścigu było ogromne, białowieskie powietrze świstało wręcz w uszach. Dzięki sile i odwadze swego wolontariusza - Piotra - zwycięzcą VII Rajdu został Łukasz Maranda.

W dowcipnej formie wójt Białowieży uhonorował zwycięzców nagrodami, a wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drewniane rzeźby, przedstawiające żubra. Po raz kolejny "pakujemy się" do naszego autokaru, aby zajechać w centralne miejsce Białowieży, gdzie czekają na nas bryczki. Z radością pozostawiono wózki i dzięki silnym ramio-nom wolontariuszy wszyscy znaleźliśmy się na tych sympatycznych pojazdach. Przejażdżka bryczkami pozwoliła nam dokładniej przyjrzeć się pięknu podlaskiej ziemi. Wymienialiśmy tak-że opinie na temat dotychczasowych wydarzeń w Białowieży.

A wrażeń było tyle, że i głód zaczął doskwierać. Zatem w szkolnej stołówce zjedliśmy bardzo smaczny obiad. Przed nami trochę schodów... i znów do autokaru, aby po krótkim przejeździe zatrzymać się w samym sercu parku pałacowego, przed Muzeum Przyrody Białowieskiej. Było ono od kilku lat remontowane, ale teraz jest wspaniałą atrakcją! Wjeżdża się dość wysoko windą na wieżę widokową. Trochę to trwało, zanim (po obejrzeniu ekspozycji muzealnej na I piętrze) wszyscy wjechaliśmy na piętro IV (a do windy mieści się tylko jeden wózek). Za to na górze - aż w głowie się kręci od przepychu i urody białowieskiego krajobrazu. Z żalem opuszczaliśmy to przepiękne miejsce. Potem były jeszcze wywiady dla programu TVP i nasze ożywione rozmowy, bo dość długo nie widzieliśmy się z paroma osobami. Nastał już czas podziękowania panu Stanisławowi Kujawiakowi i innym osobom, które tak gościnnie opiekowały się nami w Białowieży.

Pożegnania, pożegnania. Do zobaczenia!

Autokar spisał się dzielnie i przybyliśmy szczęśliwie do Białegostoku. Syci wrażeń z 8,5 godzinnej imprezy, tym niecierpliwiej czekać będziemy na kolejny Rajd. A 13 czerwca w białostockim programie TVP zobaczyliśmy świetny, piętnastominutowy reportaż. Dziękujemy!

Maria Maranda


Początek wyścigu w Białowiezy -
nie wszyscy zmieścili się w pierwszej linii startu!
Wydawca: Zarząd Główny PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa
Adres redakcji: Centralna Biblioteka PTTK im. K. Kulwiecia, ul. Podwale 23, 00-261 Warszawa tel. (0-22) 831-80-65, fax (0-22) 826-22-05, e-mail:  cb@pttk.pl
webmaster@pttk.pl
Kolegium redakcyjne: Andrzej Gordon (redaktor naczelny), Maria Janowicz (sekretarz redakcji), Łukasz Aranowski, Ryszard Kunce, Halina Mankiewicz, Cecylia Szpura, Bogusław Wdowczyk, Redakcja zastrzega sobie prawo skracania i adiustacji tekstów.
Korekta: Teresa Muś